Jeżeli już w wyniku wypadku drogowego doszło do bardzo poważnych uszkodzeń, w tym uszczerbku na zdrowiu, mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy wypadku. Ta zasada dotyczy różnych zdarzeń drogowych, w głównej mierze takich jak potrącenie rowerzysty czy pieszego, jak także kolizje drogowe, które kończą się wizytą w szpitalu albo uszczerbkiem na zdrowiu.
Wypłata odszkodowań – na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim musimy posiadać świadomość, że jako ofiary wypadków komunikacyjnych mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy.

Powinny to być środki finansowe przeznaczone nie tylko i wyłącznie na naprawę lub przepływ uszkodzonego mienia, a zatem zniszczonego samochodu, niemniej jednak również środki finansowe przeznaczone na leczenie, rehabilitację, jak także terapię psychiatryczną spowodowaną traumą po wypadku. Należy zaznaczyć, że dopłaty do odszkodowań należą się z tytułu wypadków komunikacyjnych w wyniku których doszło do nadszarpnięcia zdrowia, takiego jak złamanie ręki, nogi czy wstrząs mózgu. Do niedawna firmy ubezpieczeniowe uchylamy się od wypłacania tak zwanej nawiązki. Natomiast w 2011 roku doszło do zmiany przepisów, w związku z z tym zwrot nawiązki za odszkodowanie powinno się do zadań ubezpieczyciela, ponieważ jest to wypłata kompensacyjna, a nie represyjna, jak było uprzednio. Co za tym idzie, jeśli jako sprawcy wypadku zobowiązani jesteśmy do wypłacenia tak zwanej nawiązki osobie poszkodowanej, to wtedy te środki powinny pochodzić z naszego OC. O ile towarzystwo ubezpieczeniowe się od tego uchyla, mamy prawo podjąć kroki prawne.

Polecam: potrącenie rowerzysty.

Comments are closed.

Post Navigation